İçerik Desteği Nedir? İçerik Yazarlığının Önemi

İçerik Desteği Nedir? İçerik Yazarlığının Önemi

Teknolojinin ilerlemesi, akıllı telefon kullanıcılarının çoğalması ve internetin her eve/hatta cebe girmesi ile birlikte dijitalleşme oranı artmıştır. Bu artış büyük ya da küçük tüm işletmelerin ya da şahısların bu dijital dünya da görünür olması için çabalamasına neden olmuştur. Web sayfalarının görünür olabileceği alan arama motorlarıdır. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak web sitesinin amacına erişebilmesi adına çok önemlidir. Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmenin şartı ise özgün içerik desteğinin alınmasıdır. Web sitesi sahiplerinin ticari işlerle ilgilenirken içerik üretmesi ve bunları uygun anlarda yayınlaması oldukça zor olabilmektedir. Bu zor süreç web sayfası sahipleri adına GLOO firmamızca yürütülmektedir. Sunulacak hizmetin özgün olması sağlanarak arama motorlarında ön sayfalarda ve üst sıralarda yer almak sağlanmaktadır.

Genellikle web sayfaları yazılı içerikleri kopyalayarak kullanmaktadır. Yapılan bu işlem literatürde internet plagiarizmi olarak bilinmekte ve bilgi ve emek hırsızlığı kabul edilmektedir. İnternet plagiarizmi ahlaki yönden doğru olmamasının yanında tekrarlı içerikler nedeniyle sayfaların görünürlüğünde olumsuzlukları beraberinden getirmektedir. Arama motorları gelişmiş algoritmaları sayesinde özgün içerikleri tespit ederek, özgün içerik kullanan sayfaları üst sırada tutmaktadır. Bu kapsamda özgün içerik kullanmayan sayfalara ziyaretçilerin ulaşması daha da zorlaşmaktadır. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google bu zorluğu aslında ceza olarak kullanmaktadır. 2011 yılında yaptığı algoritma güncellemesi ile kopyala ve yapıştır seçeneği ile üretilen içerikleri kullanan sayfaları son sayfalara atarak cezalandırmaktadır.

Arama motorlarında son sayfalarda yer almak hiçbir web sayfasının isteyeceği bir durum değildir. Bu nedenle içerik yönetimin iyi kurgulanması ve düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Firmamız web sayfası sahiplerine, içerik desteği hizmetini ekip olarak sağlamaktadır. İçerikler gerekli araştırmaların yapılması sonrasında özgün olarak hazırlanmaktadır. Ayrıca hazırlanan içerikler özgünlük taramasından da geçirilmektedir. Hatalı yapılmış bir içerik desteği fayda sağlamadığı gibi web sayfasının son sıralara atılmasına neden olmakta ve sayfaya daha fazla zarar verebilmektedir.

İçerik Desteği Nedir?

İçerik desteği arama motorlarında ön sıralarda yer almanın yanı sıra gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmek için de önemlidir. Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar özgün ve yeterli içerikler olmadığında hızlıca sayfayı terk etmektedir. Bu durum ziyaretçi trafiğini azaltarak web sayfasına zarar vermektedir. Firmamız uzman kişilerden oluşan ekipler aracılığıyla web siteleri için zengin içerikli ve özgün metinlerin hazırlanmasına destek olmaktadır. Sunulan bu içerik desteği sayesinden hem arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlanmakta hem de web sayfası ziyaretçilerinin doyurucu içeriklere ulaşması sağlanmaktadır.

Günümüzde alışverişin, hastalık teşhislerinin, nereye gidileceğinin hatta ne yenileceğinin bile bilgisine internet üzerinden erişilmeye çalışılmaktadır. İnternet her türlü konu ve her türlü şeye ulaşmayı sağlamış ve tüm dünyanın sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Basit alışveriş kalemleri bile internetten temin edilir olmuş, ülkemizde olmayan ürünlere bile ulaşmak mümkün olmuştur. Dünyada yaşanan bu değişiklikler web sayfası sahiplerini isteseler de istemeseler de bir rekabetin ortasına itmektedir. İlk rekabet arama motorlarında rakiplerinden üst sıralarda yer almak üzere yürütülmektedir. Genellikle kullanıcılar güvenli içeriklere sahip ve kullanıcılar tarafından tam not alan sayfalardan alışveriş yapmaya ya da bu sayfalarda vakit geçirmeye daha yatkındır.

İçerik desteği hizmetinin insanların kararları üstünde olan yüksek etkisi göz ardı edilemeyecek kadar yüksektir. İçeriklerin özgün olması arama motoru optimizasyonu(SEO) sistemine çok büyük katkılar sağlamaktadır. Firmamızca sunulan içeriklerin %100 özgün olması ve arama motorlarında en çok aranılan anahtar kelimelere yer vermesi çok önemlidir. Anahtar kelime yoğunluğunun doğru kullanılması ve hazırlanan içeriklerin anlamlı ve kaliteli olması sayesinde web sayfası sahipleri ve kullanıcılar karşılıklı olarak fayda görmektedir. İki taraf için de söz konusu olan kazan- kazan(win-win) yaklaşımı her iki taraf içinde faydalı farklar yaratmaktadır. Hazırlanan içeriklerin okunabilirliği ne kadar yüksekse ve ne kadar konuyla ilgili ise elde edilen fayda o kadar artmaktadır.

Firmamız tarafından hazırlanan içerikler çoğu kişinin içerik hazırlarken düştüğü hatalara yer vermemektedir. Bu hatalar;

  1. Belirlenen başlıktan uzak metinlerin hazırlaması,
  2. Paragraflar arasındaki kelime dağılımın dengesiz yapılması,
  3. Anahtar kelime yoğunluğunun hatalı kullanılması,
  4. Yanlış yazı tipi ve hatalı hitap dilinin kullanılması, anlatım bozukluğu yapılması ve devrik cümlelerin kullanılması
  5. Özgün olmayan ve okunabilirliği düşük metinlerin hazırlanması,

Firmamızca hazırlanan yukarıda belirtilen hataları barındırmamakta ve içeriğin türüne en uygun şekilde hazırlanmaktadır. Yapılan bu doğru içerik desteği web sayfası sahiplerini büyük bir iş yükünden kurtarmaktadır.