Marka Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Marka Danışmanlığı Neden Önemlidir?

Firmanızın tanınırlığını artıran en önemli unsurlardan birisi marka danışmanlığıdır. İş hayatında sağlam bir plan üzerinde ilerlemek ve hedeflenen başarılara ulaşmak için marka danışmanlığı ile ilgili destek almak gerekmektedir. Firmaların markalaşma süreçleri strateji, reklam çalışmaları ve kurumsal marka kimliği faaliyetlerini kapsamaktadır. Marka danışmanlığı hizmetleri, rekabetin arttığı günümüz dünyasında oldukça önemli bir rol oynamakta ve markanızın prestijini artırmaya yarayan faktörlerden birisidir.

Marka Danışmanı Nasıl Olunur?

Marka danışmanlığını meslek olarak yapabilmeniz için danışmanlık vereceğiniz alanlarda yetkinlik sahibi olmalısınız. Aynı zamanda yetkinliğe ek olarak marka danışmanlığı alanında deneyim sahibi olmakta gerekmektedir. Deneyim kazanılacak yerler ise marka ajansı, reklam şirketleri ve benzeri kurumsal kimliğe sahip yerlerdir.

Marka danışmanlığı için ajanslarda çalışmak ve bu sayede bilgiyi artırabilmek oldukça önemlidir. Pazarlama, halkla ilişkiler, reklamcılık ve marka yönetimi gibi meslek bölümlerinden mezun olanlar hem kurumsal marka danışmanlığı hem de kişisel marka danışmanlığı ile ilgili deneyim kazanabilir. Ayrıca kazanılan deneyimler sonucunda bir marka ile çalışabilmek mümkün olmaktadır. Ancak bir marka danışmanlığı ile ilgili bir bölümde okumak kendi başına yeterli değildir. Kendinizi bu alanda geliştirebilmeniz için alanla ilgili sertifika eğitimleri alabilir ve farklı yetkinliklere sahip olabilirsiniz.

Marka Danışmanı Ne İş Yapar?

Bir firmada çalışan veya çalışmak isteyen marka danışmanları, aldıkları marka danışmanlığı eğitimi sonrasında sorumlu oldukları görevleri yerine getirmektedir. Gloo Agency firmamızda çalışan marka danışmanlarımızın görevlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Markanın potansiyel hedef kitlesi ile ilgili araştırma yapmak
 • Rekabet ortamı ve piyasa koşullarını takip etmek
 • Marka pazarını analiz etmek
 • Markanın sunduğu hizmetleri geliştirmek için planlama yapmak
 • Marka yöneticileri ve çalışanları ile sürekli olarak iletişim halinde kalmak
 • Marka imajı ile ilgili çalışmalar yürütmek
 • Halkla ilişkiler ve reklam yöneticilerine pazarlama stratejileri hakkında bilgi sunmak
 • Değerlendirmeden sonra marka yönetimi için nelerin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili raporları hazırlamak

Marka Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Marka danışmanlığı ile ilgili bölümlerden mezun olduktan sonraki süreçte marka danışmanlık şirketleri için çalışabilirsiniz. Ancak marka danışmanlığı mesleğinde ilerleyebilmeniz için bazı özelliklere sahip olmak gerekmektedir. Bu özellikleri şöyle açıklayabiliriz;

 • Başarılı bir marka danışmanı olabilmeniz için reklamcılık ve halkla ilişkiler bölümünü okumalısınız.
 • Yaratıcı olmak
 • Stratejik düşünmek
 • Başarılı ve doğru analizler yapabilmek
 • Farklı iş alanları ile iyi iletişim kurabilmek

Yukarıda saydığımız maddelere uygun bireyler marka danışmanlık şirketlerinde çalışabilir. Marka danışmanlığını en iyi şekilde yerine getirebilmek için markanın hedef kitlesi ve hizmetleri detaylı bir şekilde analiz sürecinden geçirilmelidir.

Kişisel Marka Danışmanı Ne Yapar?

Kişisel Marka Danışmanı Ne Yapar?

Kişisel marka danışmanı, bir marka ve marka değerine sahip olan bireylere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Kişisel marka danışmanları, markanın Pazar ortamını, piyasa koşullarını, rekabeti, hizmetleri ve benzeri birçok unsuru araştırır ve bu doğrultuda plan hazırlar.

Gloo Agency firması olarak kişisel marka danışmanlarımız, firmanızın başarısını ve prestijini artırmanıza destek olmaktadır. Profesyonel bir şekilde sürdürdüğümüz marka danışmanlığı aracılığı ile süreç öncesi ve süreç sonrasındaki tüm aşamalar kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kişisel marka danışmanlarımız;

 • Markanızın değerini artırır.
 • Potansiyel hedef kitlenizi sadık müşteri şekline dönüştürür.
 • Satışınız ve başarı oranınızı yükseltir.
 • Markanızı geniş kitlelere tanıtır ve birçok kesim tarafından güvenilir olma durumunuzu artırır.

Marka Tescil Danışmanı Nasıl Olunur?

Markanızın maddi ve manevi olarak hak kaybına uğramasına önlemek için marka tescil danışmanlarından destek almalısınız. Hukuksal anlamda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların önüne geçebilmek için yapılması gereken en önemli şey marka tescil danışmanı ile çalışmaktır.

Marka tescil danışmanlığı yapmak isteyenlerin dört yıllık üniversite mezunu olmaları ve Türk patent ve marka kurumunun 2 yılda bir gerçekleştirdiği mesleki yeterlilik sınavlarını kazanmaları gerekmektedir. Gloo Agency firması olarak marka tescil danışmanı olabilmeniz için sizlere destek veriyoruz.

Bir Markanın Temsilcisi Nasıl Olunur?

Marka temsilcisi, markanın bünyesinde olan ürün ve hizmetleri hedef kitlelere tanıtmaktan sorumlu kişidir. Markayı hedef kitlesine tanıtarak, markanın değerini artırmayı hedefleyen marka temsilcileri, belirli bir imaj yaratmanın yanı sıra satış stratejileri geliştirmek içinde çalışmaktadır.

Marka temsilcisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık iktisat, işletme, reklamcılık ve pazarlama gibi bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Böylece kurumsal marka ve dijital marka danışmanlığı alanında kendinizi geliştirebilir iyi bir marka temsilcisi olabilirsiniz.