Video Post Prodüksiyon Nedir ve Neden Önemlidir

Video Post Prodüksiyon Nedir ve Neden Önemlidir

Video post prodüksiyon, yapım sonrası anlamına gelmektedir. Video post prodüksiyon süreçlerinin son aşamasını temsil etmektedir. Bir yapım süreci temelde üç aşamadan oluşur; Ön-Prodüksiyon veya   hazırlık aşaması, prodüksiyon aşaması ve post prodüksiyon yani yapım sonrası teslime hazırlama aşaması. Önceki aşamalarda oluşturulan konsept ve görsel stok, prodüksiyon aşamasında düzenlenir. Video post Prodüksiyon da görsel halinde olan fotoğraflar konsepte uygun bir şekilde hareketlendirilerek videolaştırılmaktadır. Kurgu, ses, montaj ve müzik çalışmalarıyla birlikte post prodüksiyon aşaması tamamlanarak video prodüksiyonun sonuna gelinir. Başarılı bir videonun elde edilebilmesi için video prodüksiyon aşamalarının üçünün de büyük titizlikle ele alınması gerekir. iletişim dinamiklerine ve dünya trendlerine hakim ekipler, üst düzey stüdyolar ve tecrübelerle birlikte video prodüksiyon projeleri hazırlanmakta ve hitap edilen kitleye sunulmaktadır.

Video Post prodüksiyon nedir? Sorusuna verebilecek en kısa yanıt; İş ile ilgili bireylerin aracılığı ile video post Prodüksiyon sürecinde elde edilen görüntü, ses, fotoğraf gibi görsel ve işitsel malzemelerin bilgisayar aracılığı ve Prodüksiyon işler için özel olarak üretilmiş donanım ve yazılımlar ile anlamlı ve  amaç olarak görülen pre prodüksiyon aşamasında istenilen aşamaya getirme sürecine post prodüksiyon denilmektedir.

Video post prodüksiyon işlemi için aslında video kurgusu da denilebilmektedir. İstenilen ya da beğenilen görsellerin video düzenlemesi yapıldıktan sonra video kurgusu kurularak video post prodüksiyon haline getirilmektedir.  Bu video kurgu işlemi genellikle reklam filmlerinde ya da animasyon yapımında kullanılmaktadır.

Animasyonlar son zamanlarda sinemada ya da reklamlarda fazlasıyla kullanılmaya başlanmıştır. Filmler, diziler veya reklamlarda kullanılan animasyon yapımı gerçekleştirilmesi için video post prodüksiyon işlemi kullanılmaktadır. Post prodüksiyon aşamasında, sadece video montajı yapılmaz. Aynı zamanda görsel ve işitsel efektler filme eklenir, gerekiyorsa renk iyileştirilmesi ve düzenlemesi yapılır. Filmlerde sıklıkla kullanılan ve gelişen sinema tarihi sürecin de kullanımı artacak gibi görünen bu animasyon yapımı kurgu tarz videolar, gün geçtikçe izleyici kitlesini arttırmakta ve televizyon dünyasında kullanılmaktadır.

Video Post Prodüksiyon Neden Önemlidir?

video post prodüksiyon

Gelişen ve gün geçtikçe değişen modern hayatta kitlelerin, grupların ve bireylerin isteklerini, taleplerini karşılayabilmek zorlaşmıştır. Çünkü sürekli olarak değişen modern hayatta bireylerin istekleri de değişmektedir. Bundan yıllar önce animasyon yapımı filmler veya reklamlar bu denli ilgi görmezken şu an önceye kıyasla daha çok ilgi görmektedir.

Kullanıcıların ve hitap edilen kitlenin memnuniyetini sağlamak ve taleplerini karşılamak amacıyla animasyon film ve reklamlar yapılmaktadır. Aynı zamanda türü animasyon olmayan dizi ve filmlerde de sıklıkla kullanılan ve prodüksiyonun işini kolaylaştıran video post prodüksiyonu kurgu olmayan dizi – filmlerde de kullanılmaktadır.

Son zamanlarda oldukça ilgi çeken animasyon dizi ve filmlerin yapımında çoğunlukla kullanılan video post prodüksiyon işlemi film, dizilerin ve reklamların yapımı için oldukça önemli bir işlemdir.

Sıklıkla kullanılan animasyon film, dizi ve reklam dışında neredeyse tüm izlenilen belgesel, klip, film, reklam filmi gibi tüm video içeriklerin çekimleri yani prodüksiyon aşaması bittikten sonra asıl süreçlerden birisi olan post prodüksiyon aşamasına gelmektedir. İçeriklerin en son hali bu aşamada verilmektedir.  Renk düzenlenmesi, içeriğin son halinin verilmesi, özel efektlerin verilmesi, alt yazıların eklenmesi, seslendirmeye kadar içeriği tamamlayan tüm unsurlar bu aşamada eklenmekte ve içerik, video klip son haline getirilmektedir. Tüm bu aşamalardan geçen içerik son haline gelerek izleyicilerle ve hitap edilen kitle ile buluşturularak izleyici kitlenin beklentileri karşılanmaktadır.

Video post prodüksiyon, kısaca özetlemek gerekirse,  izleyici kitle için hazırlanan içeriklerde oyuncuların yeterli olmadığı ya da ellerinden gelmeyen durumlar karşısında montaj ekibinin video post prodüksiyon sayesinde eksik kalan şeyleri tamamlaması, içeriğin, filmin ya da belgeselin uygun temalarda işlenmiş gibi görüntülenebilmesi açısından dizi, film dünyasında kurtarıcı bir rolü olduğu bir gerçektir.

Dizilerde, filmlerde, kliplerde, belgesellerde hitap edilen izleyici kitlesini etkilemek ve beğenilecek ürünler ortaya çıkarabilmek açısından video post prodüksiyonun öneminin görmezden gelinemeyecek durumda olduğundan bahsettik. Değişen modern yaşama ayak uydurup değişen tercihler ve zevklere göre üretilen diziler, filmler, belgeseller, klipler vb. de değişiklik göstermektedir. Tüm bu değişime ayak uydurmanın bir yolu da hazırlanan içeriklerin hitap edilen kitleye uygun olarak hazırlanıp montajlanmasıdır. Yukarda bahsedilen tüm bu özellikler ve nedenlerden kaynaklı olarak video post prodüksiyonun  gelişen modern hayatta önemi oldukça fazladır.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.