Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi ziyaretçilerinin bir düzen içerisinde gördüğü görsel ve metinlerin düzenlenmesi işlemine web tasarım denilmektedir. Web tasarımının yapılabilmesi bir süreçten oluşmaktadır. Öncelikle sürecin adımlarının belirlenmesi gerekmektedir. Web tasarım işlemi bir firmaya, şahsa, marka ya da ürüne yönelik hazırlanabilmektedir. Bu kapsamda web tasarımı bir kişiyi, bir kurumu ya da kuruluşu tanıtmak amacıyla hazırlandığını ya da bir ürünün tanıtılması ve ürünün satışının gerçekleştirilmesi amacıyla yapıldığını söylemek mümkündür.  

Web tasarım kapsamlı bir işlemdir ve hazırlık, kodlama, düzenleme ve yayınlama aşamaları olarak 4 aşamada tamamlanmaktadır. Web tasarım ile ilgilenen kişiler piyasada web tasarımcı veya web master olarak da nitelendirilmektedir. Web tasarım sayfanın yayınlama aşamasına kadarki süreç olarak kabul edilmektedir

Bu kapsamlı süreç web tasarımı olarak nitelendirilmektedir. Bu işlemlerin doğru yapılması iyi çalışan kullanıcı dostu bir web sayfasına sahip olunması adına çok önemlidir. Uzmanlık gerektiren bu işlem süreçleri firmamız GLOO Agency tarafından profesyonelce gerçekleştirilmektedir. Web tasarım sürecinin işlem basamakları aşağıda detaylı olarak anlatılarak firmamızda sunulan hizmetin daha net anlaşılması sağlanacaktır.

Hazırlık Aşaması

Bu aşama talep edilen projenin belirlenmesi işlemi ile başlamaktadır. Projenin belirlenmesi aslında projenin amacının ortaya konmasıdır. Tasarımı talep edilen web sitesinin amacı nedir? Bu sorunun cevabı doğrultusunda proje belirlenmektedir. Proje bir kişinin ya da kurumun tanıtılmasına yönelik mi, yoksa bir firmanın ticari faaliyet yapmasına mı yönelik hazırlanacak? Bu cevaba göre rakip analizleri gerçekleştirilmekte ve temeller sağlam bir şekilde firmamızca atılmaktadır.

Hazırlık aşamasının ikinci basamağı kurumsal kimlik çalışmalarının oluşturulmasıdır. Kurumsal kimlik pazarlama biliminde “bir kurumun görünen yüzü” olarak tanımlanmasıdır. Kurumsal kimlik logo, web tasarımının rengi, slogan vb. faktörlerden oluşmaktadır.

Hazırlık aşamasının son basamağı ise grafik tasarım çalışmalarının gerçekleştirilmesidir. Kurumsal kimlik çerçeveleri kapsamında yürütülen grafik tasarım basamağı piksel tabanlı fotoğraf düzenleme programları vasıtasıyla web sayfasının görsel tasarımının yapılmasıdır.

Kodlama Aşaması

Hazırlanan tasarımların internet tarayıcılarında(Google chrome, firefox, Opere vb) görüntülenebilmesi için gerekli olan işlemler kodlama olarak bilinmektedir. Kodlama işlemi firmamızın kodlama uzmanları tarafından HTML, ASP, PHP, JacaScript gibi kodlama dilleri kullanılarak yapılmaktadır. Projenin amacı hangi kodlama dilinin kullanılacağına belirleyen en önemli faktördür.

Düzenleme Aşaması

İçerik yönetiminin entegre işlemlerinin yapılması CMS olarak bilinmektedir. Web sayfasına eklenmesi planlanan görsellerin, metinlerin ve içeriklerin eklenip çıkarılması için kullanılan CMS yazılımları web sitesi sahiplerinin tasarımcıya olan bağlılığını azaltmaya çalışmaktadır. CMS yazılımları farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir.

Yayınlama Aşaması

web tasarımında dikkat edilecekler

Web sitesinin test edilmesi yayınlanma sürecinin ilk ve en önemli basamağıdır. Yapılan test çalışmaları sayesinde web tasarımın doğru olarak yapılıp yapılmadığı belirlenerek eksik ya da yanlış yapılan işlemler belirlenmelidir. Bu sayede gözden kaçan teknik ya da görsel herhangi bir husus olup olmadığı belirlenmektedir.  Test aşamasında web sayfasının görselliği, mobil uygulama hali ve özellikle sayfa açılış hızları kontrol edilmektedir. Web sayfasının sorunsuz bir şekilde yayınlama basamağına geçişi test işlemi sayesinde tamamlanmaktadır.

Web sayfasının yayınlanması için gerekli olan iki unsur bulunmaktadır. Bunlar domain yani alan adı diğeri ise hostingdir. Bu iki unsur alındıktan sonra web sitesinin yayınlanması sağlanmaktadır. Firmamız domain ve hosting temini aşamasında ve web tasarımı yapılan web sitesinin arama motorlarında görünebilmesi için gerekli olan arama motorlarında indeksleme işlemlerinde destek sağlamaktadır.

Hazırlanan web tasarımların kullanıcı dostu olması ve kullanıcıyı uzun süre sayfada tutabilecek kadar doyurucu olması çok önemlidir. Bu nedenle web tasarım yapılırken kullanıcıların ihtiyaçların belirlenmesi, kullanıcıların ilgilerini çekecek multimedyaların hazırlanması, her işletim sisteminde çalışabilme uyumunun sağlanması, güncel teknolojiye uygun ve etkileşim kurulabilen web sayfalarının tasarımının yapılması sağlanmalıdır. Firmamız GLOO Agency yukarıda belirtilen web tasarım hizmetini bir bütün olarak ya da web sitesi sahibinin ihtiyaçları doğrultunda ayrı olarak sunabilmektedir. Sunulan hizmetin kaliteli olması ve hizmet alan kişiyi proje amacına kavuşturması ajans olarak öncelikli amacımızdır.